Szent László Általános Iskola, Bicske, Hősök tere 5.

1. szeptember 19-22.

TANULMÁNYI KIRÁNDULÁS: Felvidék

A pályázat háttere:

• „tanulmányi kirándulások hetedikeseknek magyarlakta területekre” című pályázati felhívására benyújtott pályázat,
  • a pályázat keretén belül a 7. évfolyam diákjai kapnak lehetőséget a kiutazásra.

A tanulmányi kirándulás elsősorban a nagy Magyarország történelmi és kulturális életének megismerését célozza meg. Ezen helyszíneket bejárva elmélyült tudásra tehetnek szert a gyerekek, valamint csodálatos tájakat ismerhetnek meg diákjaink a túrák alatt. Természetföldrajzi és biológiai tekintetében is (új növény- és állatfajok) új ismereteket szerezhetnek. A magyar kultúra nem szorítható a mai politikai határok közé. Célunk a határon túlra szakadt nemzeti kultúrával való megismerkedés (történelem, helytörténet, művészettörténet, néprajz, anyanyelv, irodalom stb.). Ezen túlmenően az emberi kapcsolatok, barátságok kialakítása, ápolása.

A kirándulás adta lehetőségek élményszerűvé teszik a korábban tanultakat (fejedelmek, a történelmi helyek-események, épített örökségeink stb.). Közvetlen tapasztalattal szereznek új élményeket, megalapozzák a későbbi ismeretszerzéseiket. A tanulmányi kirándulás során szerzett tapasztalatok, élménybeszámolók megtartása, a programok ismertetése és végrehajtása révén a diákok betekintést nyerhetnek az ottani életbe, részeseivé válhatnak a kint élő magyarok mindennapjainak, láthatják életkörülményeiket és s az összetartozás révén segítő kezekre lelhetnek bennünk. Szándékaink szerint későbbi kirándulások alapját is képezheti ez a tanulmányi út, előkészítve egy esetleges cserediák kapcsolatot. A tanulmányi kirándulás célja a már meglévő tudásukat bővíteni (történelem, természetföldrajz, néprajz, magyar irodalom építészeti ismeretek), valamint kapcsolatteremtés és megtartás a külhoni magyar közösségekkel.

Különös jelentőséggel bír, hogy növendékeinkben az együvé tartozáson túl az egyenrangúság érzését hangsúlyozzuk, elmélyítsük.

PROGRAMOK

E tematikus tanulmányi kirándulás keretében Szlovákia Felvidéki részére utazunk hetedikes tanulóinkkal. Meglátogatjuk a Domicai barlangot. Szállásunk Rozsnyó közelében, Várhosszúréten lesz, megismerkedünk és közös programot szervezünk a Rozsnyói Alapiskola diákjaival. Kassán megtekintjük a Szent Orbán tornyot, Miklós börtönt és II. Rákóczi Ferenc Rodostói házát. Koszorúzunk a Rákóczi kriptában, megnézzük a Dómot. Programunkban  szerepel  még a Betléri kastély, az Andrássy mauzóleum és Krasznahorka vár megtekintése is.

1. nap

Indulás 6:30  órakor  az iskola előtti parkolóból

• Domica – barlang, Baralda – barlang,
  • Rozsnyó,
  • rozsnyói iskolalátogatás, ismerkedés, játék,
  • Várhosszúrétre, a szállás elfoglalása, szabadidő, vacsora.

(Bernáth Panzó https://www.penzionbernath.sk/hu-hu)

2. nap

• városnézés (idegenvezetővel) Kassán (kassai Szent Erzsébet dóm, Miklós börtön, Szent Orbán torony, Rodostói ház, koszorúzás).

3. nap

• kirándulás Betlérre (Andrássy kastély)
  • kirándulás Rozsnyó (városnézés, Őrtorony)
  • hagyományőrző program